Echipele Romaniei participante la
concursurile internationale de matematica din 2013

    Dupa o perioada de pregatire si testari, desfasurate pe parcursul intregului an scolar si finalizate cu doua stagii de pregatire la Bucuresti, au fost stabilite loturile de elevi romani participanti la concursurile internationale de matematica din 2013.
    Mentionam sprijinul acordat de Ministerul Educatiei Nationale pe intreg parcursul anului, implicarea unui numar insemnat de profesori de matematica din invatamantul preuniversitar si cel universitar precum si contributia Societatii de Stiinte Matematice din Romania si a Fundatiei Sigma in organizare.
    In acest an, Fundatia eMAG si Casa de avocatura Tuca Zbarcea & Asociatii au contribuit cu sume importante, pentru ca elevii din loturile largite si profesorii antrenori sa beneficieze de conditii excelente de sedere si pregatire in Bucuresti. De asemenea, sponsorii mai sus-amintiti contribuie si la premierea elevilor si la reprezentarea delegatiilor Romaniei la aceste concursuri internationale in conditii deosebite.
    Loturile sunt compuse din:

I. Olimpiada Internationala de Matematica, Santa Marta, Columbia, 18-30 iulie (peste 100 tari participante):

  1. Stefan Spataru, cl. a X-a, Liceul International de Informatica, Bucuresti (originar din Alexandria)
  2. Omer Cerrahoglu, cl a XI-a, Colegiul National "Gheorghe Sincai", Baia Mare
  3. Viorel-Andrei Bud, cl. a X-a, Liceul International de Informatica, Bucuresti (originar din Negresti Oas)
  4. Tran Bach Hai, cl a X-a, Liceul International de Informatica, Bucuresti
  5. Stefan Gramatovici, cl a XI-a, Colegiul National "Tudor Vianu", Bucuresti
  6. Marius Bocanu,  cl. a X-a, Liceul International de Informatica, Bucuresti (originar din Pitesti)

    Lotul va fi insotit de profesorii Radu Gologan (Universitatea Politehnica Bucuresti), Mihai Baluna (Colegiul National "Mihai Viteazul", Bucuresti) si Dinu Serbanescu (Colegiul National "Sf. Sava").

II. Olimpiada Balcanica de Matematica, Cipru, 28 iunie - 3 iulie (20 de tari participante):

  1. Omer Cerrahoglu, cl a XI-a, Colegiul National "Gheorghe Sincai", Baia Mare
  2. Stefan Spataru, cl. a X-a, Liceul International de Informatica, Bucuresti
  3. Simona Diaconu, cl a X-a Liceul International de Informatica, Bucuresti
  4. Marius Bocanu, cl. a X-a Liceul International de Informatica, Bucuresti
  5. Paul Gabriel Musca, cl. a X-a, Liceul International de Informatica, Bucuresti (originar din Iasi)
  6. Viorel Andrei Bud, cl. a X-a, Liceul International de Informatica, Bucuresti

    Lotul va fi insotit de profesorii Catalin Gherghe (Universitatea Bucuresti) si Marius Mainea (Colegiul National "Vladimir Streinu", Gaesti).

III. Olimpiada Balcanica de Matematica pentru Juniori, Antalya, Turcia, 21-26 iunie (20 de tari participante):

  1. Ioan Laurentiu Ploscaru, cl. a IX-a, Colegiul "Alexandru Lahovary", Ramnicu Valcea
  2. Teodor Andrei Andronache, cl a IX-a, Liceul International de Informatica, Bucuresti (originar din Sinesti)
  3. Andrei Pasa, cl. a VIII-a, Colegiul National Iasi
  4. Ciprian Mircea Bonciocat, cl. a VII-a, Colegiul National "Tudor Vianu", Bucuresti
  5. Cristian Teleanu, cl. a IX-a, Liceul Teoretic "Ovidius", Constanta
  6. Filip Ion, cl. a VIII-a, Scoala Gimnaziala 56, Bucuresti

    Lotul va fi insotit de profesorii Mircea Fianu (Scoala Gimnaziala "Tudor Arghezi", Bucuresti), Marius Perianu (Colegiul National "Ion Minulescu", Slatina) si Andrei Eckstein (Universitatea "Politehnica" Timisoara).

IV. Olimpiada Internationala Pluridisciplinara Tuymaada, Yacutia, 17-24 iulie:

  1. Simona Diaconu, cl a X-a, Liceul International de Informatica, Bucuresti
  2. Andreea Magalie, cl. a XI-a, cl a X-a, Liceul International de Informatica, Bucuresti
  3. Paul Gabriel Musca, cl. a X-a, Liceul International de Informatica, Bucuresti (originar din Iasi)
  4. Ioan Laurentiu Ploscaru, cl. a IX-a, Colegiul "Alexandru Lahovary", Ramnicu Valcea (descarca pdf).

            

Radu Gologan,
                 Presedinte
        Societatea de Stiinte Matematice din Romania

SEO Romania